Το πένθος ταιριάζει στην Ηλέκτρα – Ευγένιος Ο’ Νηλ – Τραγωδία

“Mελίνα Μερκούρη”
Γρ. Λαμπράκη & Καρυταίνης 4

Για το έργο:

Η «Ηλέκτρα» περιγράφει την πτώση του οίκου των Μάννον, μιας ισχυρής και σεβάσμιας οικογένειας της Νέας Αγγλίας. Φαντάσματα στοιχειώνουν το σπίτι, αιμομικτική αγάπη και θάνατος ανακατεύονται στην πλοκή. Τελικά, ο θάνατος κατακτά τα πάντα. Στην καρδιά του έργου, θεματικά και δομικά, κείται η σορός του Έζρα Μάννον, που σκότωσε την αγάπη της Κριστίν με την πουριτανική πεποίθηση των Μάννον ότι «η ζωή ήταν μια συνεχής πορεία προς το θάνατο. Από τη γέννησή του ο άνθρωπος άρχιζε να πεθαίνει. Η γέννηση ήταν η έναρξη της διαδικασίας του θανάτου». Παρόλο που η ανέμελη παγανιστική ζωή των Ευλογημένων Νήσων στον Νότιο Ειρηνικό δελεάζει τον Άνταμ και την Κριστίν, και αργότερα έλκει τον Όριν και τη Λαβίνια,
«ο θάνατος καταλήγει να είναι η οικογένεια Μάννον», όπως λέει ο Όριν στον νεκρό Έζρα.
■ James A. Robinson

Ξαναγράφοντας την «Ορέστεια» σε αμερικάνικο φόντο, ο Ο’Νηλ επιλέγει εύστοχα μια ισχυρή οικογένεια του Νότου την περίοδο του εμφυλίου, τους Μάννον και προσπαθεί να διαπιστώσει κατά πόσο τα αρχαία πάθη μπορούν να έχουν σύγχρονο πρόσωπο, όταν στη θέση των δυνάμεων της μοίρας τοποθετεί το φροϋδικό μοντέλο των ασυνείδητων επιθυμιών και συμπλεγμάτων.
Αν στην «Ορέστεια» καταγράφεται η επώδυνη πορεία από την μητριαρχία στην πατριαρχία σε κοινωνικό επίπεδο, στο «Πένθος» τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα, όχι μόνο γιατί εδώ η Κριστίν-Κλυταιμνήστρα και ο Όριν-Ορέστης αυτοκτονούν, αλλά κυρίως επειδή η Λαβίνια-Ηλέκτρα μένει στο τέλος μόνη, αιχμάλωτη των προσωπικών φαντασμάτων της, χαμένη σε έναν λαβύρινθο από τον οποίο δεν πρόκειται ποτέ να δραπετεύσει.
■ Λουίζα Αρκουμανέα

Στους ρόλους:

Κριστίν Μάννον: _Γεωργία Σταμέλου (Α' ΔΙΑΝΟΜΗ), Άντα Ιωάννου (Β' ΔΙΑΝΟΜΗ), Φωτεινή Αυγερινού (Γ' ΔΙΑΝΟΜΗ)
Λαβίνια Μάννον: _Δήμητρα Παπαδημητρίου (Α' ΔΙΑΝΟΜΗ), Ειρήνη Τσίχλη (Β' ΔΙΑΝΟΜΗ), Τόνια Τσαλαπατάνη (Γ' ΔΙΑΝΟΜΗ)
Έζρα Μάννον: Γιάννης Βεσλεμές
Άνταμ Μπραντ: Νίκος Αποστολάκης
Πήτερ Νάιλς: _Κώστας Παπανδρέου (Α', Γ' ΔΙΑΝΟΜΗ), Γιάννης Δήμου (Β' ΔΙΑΝΟΜΗ)
Χέιζελ Νάιλς: Ειρήνη Μιχαλιτσάκου
Όριν Μάννον: Γιάννης Βεσλεμές
Σεθ: _Νίκη Μύγια (Α', Β' ΔΙΑΝΟΜΗ), Ανθή Λειβαδά (Γ' ΔΙΑΝΟΜΗ)
Nαύτης: _Γιάννης Δήμου (Α’, Γ’ ΔΙΑΝΟΜΗ), Κώστας Παπανδρέου (Β' ΔΙΑΝΟΜΗ)
Χορός: _Ανθή Λειβαδά, Κωνσταντίνα Σιχαχίτ, Μάγδα Τσεμπέρη, Ελίνα Αναστοπούλου, Άντα Ιωάννου, Φωτεινή Αυγερινού, Γιάννης Δήμου, Κώστας Παπανδρέου, Γιάννης Τσατέρης

Συντελεστές:

Interlingua ΚΕΝΤΡΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ
Αθηνάς 39 Κορυδαλλός Τηλ. 210 5444680
Ταξιαρχών & Πελοποννήσου 120 Τηλ. 210 5698810

Ευχαριστούμε θερμά για την βοήθεια και στήριξη τους, τους κυρίους Αντώνη Παπαδόπουλο (Ιωνικό θέατρο) και Νικόλα Ιωσηφίδη.